Bize Ulaşın +90 216 314 11 33

Shopping Cart

close

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Return to shop

Shopping Cart

close

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Return to shop

Hakkımızda

Biz Kimiz?

Tarihi Üsküdar Baharatçısı olarak 1964’ten beri gururla hizmetinizdeyiz. Dört şubemiz geniş ürün yelpazemiz ve donanımlı personel kadromuzla sizin için buradayız.

Şubelerimiz:

  • Üskudar Şubesi
  • Üskudar Balık Pazarı Şubesi
  • Maltepe Şubesi

Nedir "Baharat"

Baharatlar yemeklere, ait oldukları yemek kültürüne has birer kimlik verir; temelde ayni malzemelerden yapılan bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır. Genç yaşta öğrenilen bu tatlar ileri yaşlarda özlenir aranır olur. Baharat kullanımının toplum hayatında müzik, dans, giyim, lehçe ve nezaket kurallarına benzer işlevleri vardır.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Buna örnek Zencefil, tarçın, biberiye, limon suyu gibi tansiyon düşürücü malzemelerdir; Bunlar tuzun tansiyon yükseltici etkisini dengelerler. Tuz ise tad almayı arttırdığı için katılır yemeğe.

Bazı baharatlar başka etkenleri daha etkili yapar. Buna örnek kara biberin içindeki piperin etkin maddesinin, yemekteki zerdeçalın antikanserojen kurkumin etkin maddesinin kana karışımını kat kat arttırmasıdır. Bu yüzden baharat karışımlarında bu ikisi hep birlikte kullanılır.

Türkiye’de en çok kullanılan baharatlar nane, karabiber, kekik, kimyon, pul biber olarak sayılabilir.